ODRŽANA KOMEMORACIJA PROF. DR MIHAILU PANTOVIĆU

U amfiteatru našeg Fakulteta danas je održana komemoracija Prof. dr Mihailu Pantoviću, neuropsihijatru, redovnom profesoru Fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu u penziji ,koji je preminuo je u subotu, 14. januara 2023. godine. Komemoraciju je otvorio dekan FMN prof. dr Vladimir Jakovljević ističući da je prof. Pantović ostavio izuzetno jak pečat u radu kako našeg fakulteta tako i Kliničkog centra. „Prof. Pantović bio je jedan od osnivača našeg fakulteta, dugogodišnji rukovodilac katedre , inovator i čovek koji je bio preteča postdiplomskog usavršavanja kod nas, uz još par entuzijasta. On je bio i neka vrsta duhovnog nadzora nad mojim razvojem, čovek koga sam na prvom mestu osećao kao prijatelja a znam kakav je odnos imao i prema studentima, saradnicima i kolegama. Takvih ljudi kao što je on, takvih erudita, intelektualaca više nema. Bio je čovek enciklopedijskog znanja ne samo iz svoje uže oblasti medicine već i filozofije, književnosti, umetnosti. Imali smo jako dobar, ljudski odnos , kolegijalan i osećao sam tu očinsku ljubav kod njega u svakom momentu i njegov odlazak je nenadoknadiv gubitak za sve nas“, rekao je prof. Jakovljević.

Profesionalnu specijalističku karijeru prof. Pantović otpočeo je na Odeljenju neuropsihijatrije tadašnjeg Medicinskog centra „Dr Mihailo Ilić“ u Kragujevcu, i proveo je u bolnici čitav aktivni, radni vek, sve do odlaska u penziju. Bio je prvi direktor tadašnjeg Centra za neurologiju Kliničko-bolničkog centra Kragujevac, koji kasnije prerasta u Kliniku za neurologiju. Usavršavao se na vodećim evropskim klinikama za neurologiju. U ime UKC Kragujevac, Klinike za neurologiju govorila je direktorka, neurolog, doc. dr Tatjana Bošković Matić koja je rekla da je imala čast da uči od takvog profesora tokom svog školovanja. „Kada sam se zaposlila kao neurolog bio mi je ne samo direktor već čovek od koga sam naučila pregršt stručnih ali pre svega ljudskih stvari o pacijentima. Ovo ne govorim samo u svoje ime već u ime generacija lekara, u ime zaposlenih na Klinici za neurologiju, koja je uz njega i nas kao njegovih učenika postala prepoznatljiva u stručnoj i naučnoj javnosti Srbiji“, istakla je doc. dr Tatjana Bošković Matić. Prof. dr Mihailo Pantović bio je jedan od utemeljivača naučne misli u kragujevačkoj neurologiji, neuropsihijatriji i neuronaukama. Bio je dugogodišnji Sef katedre poslediplomskih studija neuronauka i mentor mnogim postdiplomcima koji su danas i sami profesori. Jedan od njih je i prof. dr Radiša Vojinović, radiolog i šef katedre za radiologiju koji se oprostio od svog mentora rečima da se neke od njegovih najlepših uspomena upravo vezuju za prof. Pantovića i da su njegova predavanja, obraćanja pacijentu i obični razgovori odisali rečima koje su bile lepe, milozvučne, nadahnute, produhovljene pa su zbog toga lako klizile kroz priču , bez obzira na temu i priliku. „Kada sam radio magisterijum i doktorat pod njegovim mentorstvom nikada se nije trudio da mi nametne uskostručne smernice, već je to radio na suptilan, njemu svojstven način, često uz šale i asocijacije, što me je mnogo više bodrilo u osvajanju nauke“, rekao je prof. Vojinović.

Prof. Pantović dugi niz godina predvodio je Katedru za neurologiju a obavljao je i dužnost prodekana Medicinskog fakulteta u Kragujevcu. Bio je izrazito aktivan u Društvu neurologa Srbije, Srpskom lekarskom društvu, Lekarskoj komori Srbije i brojnim međunarodnim naučnim i stručnim udruženjima. Predvodio je grupu entuzijasta koja je u Kragujevcu osnovala Društvo za neuronauke, pre 15 godina, istakao je farmakolog prof. dr Dragan Milovanović i dodao da je to društvo jedan od dosanjanih snova prof. Pantovića i u njemu je pun izražaj našao njegov raskošni talent, raskošna erudicija i raskošni intelekt. „Okružen saradnicima i sledbenicima on je tu osećao jedan prijatan ambijent i tražio je nadahnuće, poslednjih godina posebno u manastiru Studenica gde smo pričali o medicini, umetnosti, estetici“, rekao je prof. Milovanović. Ličnost prof. dr Mihaila Pantovića je bila jedinstvena, bogata, retka i dragocena o čemu je govorio njegov dugogodišnji kolega i prijatelj psihijatar prof. dr Dragan Ravanić naglašavajući da je fakultet, grad, medicina, Sumadija izgubila mnogo jer nas je napustio jedan vrhunski intelektualac. „Bio je sjajan predavač, dolazili su ljudi sa drugih fakulteta da ga slušaju“, rekao je, između ostalog prof. Ravanić.

Od prof. Pantovića oprostio se i jedan od njegovih brojnih prijatelja koji nije iz sveta nauke i medicine, narodni poslanik Mirko Čikiriz koji je rekao da je prof. Pantovića smatrao svojim duhovnikom i da zna da bi bio ponosan da može da vidi ko se sve i na koji način danas oprašta od njega. U ime porodice se od prof. Pantovića oprostila supruga prof. dr Vesna Pantović koja se i zahvalila svima koji su došli na komemoraciju i time odali poštu njenom suprugu.